Главно меню:
В легията на Георги Раковски.
В едно с духовното укрепване на Левски, в българските земи се разраства народното пробуждане, проявяващо се в борбата за църковна независимост. Заедно със стремежа на българите за независима църква се избистря и идеята за политическо освобождение. Разговорите за това се разрастват и с времето тази идея завладява все повече българи, сред които е и Васил Иванов Кунчев -
Легионерът Васил Кунчев.
Със съгласието на сръбското правителство Георги С. Раковски започва формирането на български полк в сръбската армия, който добива известност като Първа българска легия. В нея започват да постъпват млади българи от различни краища, а българските търговци в Одеса събират над 20 000 рубли за издръжката й.
Левски научава за легията и твърдо решава, че там е неговото място и призвание. През нощта на 3 март 1862 г. той взема коня на вуйчо си и напуска Карлово. В Пловдив се снабдява с паспорт, минава през София и Ниш и пристига в Белград. Постъпва в легията в началото на април.
Обучението в легията е чисто военно и се състои от много физически натоварвания, военни упражнения и стрелба. Освободен от ограниченията на монашеството, Левски свободно проявява своите физически и духовни способности. Най-
Раковски се превръща не само в образец на общественик за Левски, но и в негов учител, а легията -
След прекратяването на въоръжените стълкновения започват дипломатически преговори. Обучението на легионерите продължава, като всеки ден се водят занятия по тактика, строева подготовка, гимнастика и спортно бягане. По време на едно от упражненията по физическа подготовка всички са смаяни от физическите способности на Васил Дякона и след един негов успешен скок през широк окоп Раковски извиква: “Това е левски скок". Така карловецът Васил Дякона става Васил Левски.
Мисълта за предстоящата война особено активизира легионерите в тяхното желание да се изправят възможно най-
След разпускането на легията Левски заминава за Румъния и там прекарва зимата на 1863 г. През пролетта преминава река Дунав и стъпва на родна земя. От Казанлък изпраща писма до майка си и вуйчо си.
През пролетта на 1863 г. Левски пристига в Карлово и мощният му тенор оглася храма "Света Богородица". Духовният сан и службата в храма го пазят и отначало властта не е особено подозрителна. Никой не го пита за едногодишното му отсъствие, но пред своите най-
След три месеца Васил излиза от затвора и се връща в Карлово. Есента постъпва в пловдивското епархийско училище при учителя Йоаким Груев. Прави впечатление на своя учител със старанието си, успехите в учението и зрелостта на интелекта си. През пролетта на 1864 г. се завръща в Карлово.